Talveajal võivad jahe ilm ja lühemad päevad proovile panna nii meie immuunsüsteemi kui ka üldise enesetunde. Kuidas aga hoida end talvel tervena ja energilisena, nautides samal ajal aastaaja võlusid?
Soovitusi jagab Nõmme perearst ja riigikogu liige dr Eero Merilind.
Talvel on eriti oluline pakkuda kehale piisavalt vitamiine ja mineraalaineid. Köögiviljad, tsitruselised ja tervislikke rasvade allikad, nagu pähklid, seemned ja avokaado, aitavad tugevdada immuunsust. D-vitamiin, mida napib vähese päikesevalguse tõttu, mängib samuti olulist rolli. D-vitamiini peamised allikad on rasvased kalad, nagu lõhe, tuunikala ja lestakala, mis sisaldab märkimisväärset kogust vajalikust päevanormist. Vähesel määral leidub D-vitamiini ka munades ja seentes. Arst võib soovitada ka D-vitamiini toidulisandite kasutamist.
Kuna külmemal ajal on janu tunne väiksem, võib veetarbimine vajaliku tähelepanuta jääda, samas kui vedelikupuudus mõjutab halvasti nii immuunsüsteemi kui ka energiataset ja ainevahetust. Lisaks vee joomisele on talvel heaks valikuks taimsed teed, mis leevendavad ühtlasi ka kurguärritust.
Organismi vastupanuvõimet toetavad värske õhk ja liikumine. Külma ilma eest pakub kaitset kihiliselt riietumine – kindlasti tuleb hoida soojas jalad, käed ja pea. Talvel võiks regulaarselt jalutada, võimaluse ja piisava lumekate korral ka suusatada ning külastada uisuparke. Kuid tuleks läbi mõelda, kuidas püsida füüsiliselt aktiivne ka päevadel, kui ilm on heitlik. Kodus saab vormi hoidmiseks proovida joogat ja lihtsamaid harjutusi, milleks leiab inspiratsiooni veebist. Kui on tunne, et keha vajab puhkust, on oluline selleks aega võtta.
Lisaks füüsilisele tervisele vajab tuge ka vaimne heaolu. Napp päikesevalgus ja lühemad päevad võivad tekitada energiapuudust ja meeleolulangust. Selle vastu aitavad stressi maandavad praktikad, nagu jooga, meditatsioon või hingamisharjutused. Hea mõte on leida aega sõprade ja perega suhtlemiseks, et hoida meeleolu positiivne ja ergas. Vaimsele tervisele mõjub kindlasti väga hästi ka hobide ja huvidega tegelemine – miks mitte proovida uuel aastal mõnda uut tegevust?
Üle ega ümber ei saa ka unerutiinist. Keha taastumiseks ja immuunsüsteemi toetamiseks on vaja magada 7–9 tundi päevas. Paremale unele aitab kaasa magamistoa jaheda ja pimedana hoidmine. Selleks, et uinuda oleks lihtsam on soovitav paar tundi enne magama minekut vältida nutiseadmete kasutamist, sest ekraani sinine valgus pärsib uinumiseks vajaliku melatoniini tootmist. Selle asemel võiks lugeda raamatut või käia soojas vannis.
Talvel levivad viirused hõlpsamini, mistõttu on oluline järgida kätehügieeni: käsi tuleb pesta sageli ja vältida näo ning silmade katsumist. Gripi hooaeg on küll alanud, kuid see kestab veel maikuuni – kui ei ole veel end vaktsineeritud, siis on soovitav seda teha ka praegusel ajal. Gripi vastu saab end vaktsineerida apteegis või perearsti juures.
Haigena tuleks vältida teiste inimestega kokkupuudet, et mitte nakkust levitada. Kui on küsimusi või kaebusi, siis soovitan alati oma perearsti või -õega konsulteerida.
–
Päisefoto: Dr Eero Merilind MD PhD (foto: Helen Kattai Photography)