Tänapäeval on Facebook üks populaarsemaid sotsiaalmeedia platvorme, kuid kas tead, millised on selle pikaajalised mõjud meie vaimsele heaolule ja sotsiaalsetele suhetele? Sotsiaalmeedia kaudu on suhtlemine muutunud lihtsamaks ja kiiremaks, kuid samal ajal on sellel ka varjatud mõjusid, millest me sageli teadlikud ei ole.

Uuringud näitavad, et sagedane Facebooki kasutamine võib viia negatiivsete tagajärgedeni, eriti kui kasutajad kipuvad oma elu teiste omaga võrdlema. Wiederholdi (2016) uuring tõi välja, et paljud Facebooki kasutajad näevad teisi õnnelikumatena ja edukamatena kui nad ise, mis tekitab negatiivset sotsiaalset võrdlust ja vähendab rahulolu omaenda eluga. See võrdlusmoment muudab inimesi haavatavamaks madala enesehinnangu ja depressiooni suhtes. Lisaks näitavad uuringud, et sageli kasutavad noored Facebooki alternatiivina näost näkku suhtlemisele, mis omakorda võib tugevdada sotsiaalset isolatsiooni ja üksildustunnet (Shakya & Christakis, 2017).

Samal ajal on täheldatud, et Facebooki kasutajad kipuvad rohkem avaldama isiklikku infot, mis toob lühiajalise rahulolu, näiteks laikide ja kommentaaride näol. Kuid see suurenenud eneseavaldamine võib vähendada võimet arvestada võimalikke pikaajalisi tagajärgi, mis võivad mõjutada nende privaatsust ja vaimset tervist (Ostendorf et al., 2020).

Kuigi Facebook võib stressirohketes olukordades, näiteks rahaliste raskuste korral, pakkuda teatud määral tuge, ilmneb selle positiivne mõju sageli vaid lühiajaliselt ja konkreetsetes elusituatsioonides (Utz & Maaß, 2018). Brandtzægi ja Novi (2011) uuringu kohaselt aitab Facebook hoida kontakti olemasolevate sõprade ja pereliikmetega, kuid ei pruugi parandada uusi sotsiaalseid sidemeid ega suurenda märkimisväärselt offline-sotsiaalset kapitali.

Kokkuvõttes viitavad uuringud, et kuigi Facebookil on võimalus pakkuda sotsiaalset tuge ja tugevdada olemasolevaid suhteid, on selle pikaajalised mõjud vaimsele heaolule ja sotsiaalsetele suhetele sageli negatiivsed. Kasutajad peaksid olema teadlikud oma tegevustest ja mõtlema, kuidas sotsiaalmeedia mõjutab nende enesetunnet ja sotsiaalset sidusust. Vahel tasub meeles pidada, et sotsiaalmeedias kuvatud elu ei ole alati päriselus selline ja võrreldes ennast teistega võib see viia hoopis rahulolematuse ja stressini.


Päisefoto: Envato Elements. Pilt on illustratiivne.