Facebook ja teised sotsiaalmeedia platvormid on noorte igapäevaelus olulisel kohal, pakkudes võimalust olla ühenduses, jagada hetki ning luua ja tugevdada suhteid. Kuid sotsiaalmeedia mõju noorte vaimsele tervisele on keerukas ning sisaldab nii positiivseid kui ka negatiivseid külgi. Vaatame, mida teadusuuringud ütlevad selle kohta, kuidas Facebook ja sotsiaalmeedia üldiselt mõjutavad noorte psüühikat ja emotsionaalset heaolu.

Negatiivne mõju: depressioon, ärevus ja võrdlus teistega

Üha sagedamini on leitud, et sotsiaalmeedia, sealhulgas Facebook, suurendab depressiooni ja ärevuse riski, eriti siis, kui noored võrdlevad oma elu pidevalt teiste omaga. Jeuti Talukdari (2024) ülevaade tõi välja, et noortel, kes veedavad palju aega sotsiaalmeedias, esineb sagedamini hirmu millestki ilma jääda (FOMO) ja sotsiaalset võrdlust, mis tekitab rahulolematust ja stressi. Meta-analüüs Tiffany Gabrielle ja kolleegide (2024) poolt kinnitab samuti, et sotsiaalmeedia negatiivsed mõjud võivad olla eriti tugevad tüdrukute seas, kellel on kõrgem risk madala enesehinnangu tekkeks ja ärevuseks.

Positiivsed küljed: kuuluvustunne ja loovuse väljendamine

Kuigi Facebooki mõju võib olla negatiivne, on ka olulisi positiivseid külgi. Mariana Avetisyan ja Armine Iskajyan (2024) tõid oma uuringus esile, et sotsiaalmeedia pakub noortele platvormi eneseväljenduseks ja uute suhete loomiseks, pakkudes tugeva kuuluvustunde ja loovuse väljendamise võimalusi. Noored saavad jagada oma hobisid ja leida sarnaste huvidega inimesi, mis võib suurendada nende enesekindlust ja rahulolu.

Ohud: küberkiusamine ja unehäired

Kuid sotsiaalmeedia kaasneb ka mitmeid ohte, millest küberkiusamine on üks tõsisemaid. Mohamed (2024) uurimuses selgus, et küberkiusamine on seotud vaimse stressiga ning võib mõjutada noorte une kvaliteeti. Samuti võib liigne ekraaniaeg põhjustada unehäireid, mis süvendavad vaimse tervise probleeme, kahjustades akadeemilist sooritust ja igapäevast heaolu.

Lahendused: vanemate järelevalve ja sotsiaalmeedia kasutamise piiramine

Norfaizah Abd Jama @ Abd Rahim ja K. S. Ku Johari (2023) uuringus toodi esile strateegiad, mis aitavad vähendada sotsiaalmeedia negatiivset mõju noortele. Nad soovitavad, et vanemad võiksid jälgida ja piirata oma laste sotsiaalmeedia kasutust ning julgustada neid veetma rohkem aega pereringis või hobidega tegeledes. Samuti võiksid noored õppida valima teadlikult, millist sisu nad tarbivad, ning mõelda, millised tegevused nende vaimset heaolu toetavad.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on Facebookil ja teistel sotsiaalmeedia platvormidel oluline roll noorte elus, kuid nende pikaajaline mõju vaimsele tervisele on mitmetahuline. Mõõdukas ja teadlik kasutamine võib tugevdada noorte sotsiaalset sidusust ja eneseväljendusvõimalusi, kuid liigne ja kriitikata kasutamine võib viia rahulolematuse, unehäirete ja stressini. Vanemate tugi ja tervislike harjumuste arendamine on olulised sammud, et aidata noortel sotsiaalmeediast parimat saada ja negatiivseid mõjusid vältida.


Päisefoto: Envato Elements. Pilt on illustratiivne.