Eesti Tervise Fond kutsub kõiki kaasa mõtlema, kuidas muuta Eesti laste suvi huvitavaks ning mitmekülgseks. Konkursile esitatud parimad ideed edastatakse Tervise Arengu Instituudile, Sotsiaalministeeriumile ning Eesti Linnade ja Valdade Liidule.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) uuringutulemuste põhjal liigub iga päev piisavalt vaid iga kuues koolilaps.  Soovituste kohaselt peaksid lapsed ja noored kogu nädala jooksul iga päev aktiivselt liikuma vähemalt 60 minutit. TAI uuringud näitavad, et kehaliselt aktiivsemad noored on oma eluga rohkem rahul, neil on parem tervis ning nad tarvitavad vähem alkoholi ja tubakat.

Eesti Tervise Fondi juhataja dr Eero Merilind tõdes, et suur osa lapsi on jäänud suvevaheajal täiesti unarusse – neil pole kusagile minna, pole inimesi, kes lastega tegeleks ning murekohaks on ka sõltuvus nutiseadmetest või arvutimängudest, mis hoiavad last nelja seina vahel.

Laste isoleeritus üksteisest ning suvel toas konutamine soodustab vaimseid muresid ning depressiooni, mis on meie ühiskonnas tänasel päeval väga tõsine valukoht.

„Ajad on muutunud: enam pole maavanaemasid, kes võtavad rõõmuga lapsed enda hoida,” rääkis dr Merilind. “Laste isoleeritus üksteisest ning suvel toas konutamine soodustab vaimseid muresid ning depressiooni, mis on meie ühiskonnas tänasel päeval väga tõsine valukoht. Usun, et kindlasti on Eesti inimestel häid ideid, kuidas teha nii, et lapse suvi oleks aktiivne ning pakuks positiivseid elamusi. Väga ootame kaasa mõtlema spetsialiste, kes on töö tõttu juba seotud laste huvitegevustega. Samuti kui mõnes peres, külas või linnas on suviti kasutusel mõni hea praktika, siis kindlasti ootame ka neid näiteid! Kõik ideed on teretulnud!“

Liikumisoskused tulevad lapsepõlvest ja kodust

TAI direktori Annika Veimeri sõnul on õues käimine oluline, kuid tähtis on ka liikumiseks vajalike oskuste õpetamine. “Kui oskused on olemas, tekib ka rõõm liikumisest ning lapsest sirgub suurema tõenäosusega aktiivne täiskasvanu,” ütles Veimer. “Parim aeg selleks on varane lapsepõlv, aga sõltumata lapse vanusest on oluline roll toetaval keskkonnal ja pere eeskujul.”

Mida teadlikumad on vanemad, seda suurem lootus on, et lastel on nii vaimne kui füüsiline tervis parem.

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsleri dr Heidi Alasepa sõnul algab lapse tervis lapse kodus. „Mida teadlikumad on vanemad, seda suurem lootus on, et lastel on nii vaimne kui füüsiline tervis parem. Pandeemia süvendas isoleeritust, kurvameelsust, liikumisaktiivsuse langust. On väga oluline jälgida oma lapse käitumist, rääkida temaga, veeta koos aktiivselt aega,“ ütles asekantsler dr Heidi Alasepp. „Sel aastal pöörame riigi tasemel rohkem tähelepanu liikumisele. Väga oluline on valdkondade ülene koostöö erinevate ministeeriumitega. Tervis ei ole vaid sotsiaalministeeriumi tervise valdkonna ja Tervisekassa eesmärk, vaid peab olema meie ühiskonna teadlik valik. Lapse järjekindel suunamine liikumisele, arendavatesse huviringidesse, tervislikule toitumisele annab talle aluse õnnelikuks eluks. Meie tegeleme nii ennetuse kui ka tagajärgedega. See viimane on alati keerulisem teekond kui tervisliku elustiili valimine.“

3 parimat ideed pälvivad preemia

Kolm parimat ideed valib välja ja premeerib 18.09.2023 žürii, kuhu kuuluvad Tervise Fondi juhataja dr Eero Merilind, Tervise Arengu Instituudi direktor Annika Veimer, Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler dr Heidi Alasepp, kardioloog prof Margus Viigimaa ja Geenivaramu teadlane prof Neeme Tõnisson.

Oma ideid saab saata kuni 31. augustini 2023 aadressil: www.ideekonkurss.arst.ee.

SA Eesti Tervise Fond on asutatud 25. mail 2007. Sihtasutuse eesmärk on Eesti rahva tervise areng, aktiivse eluea pikenemine, tervislike eluviiside propageerimine ning terviseteabe jagamine.

Lisainfo ideekonkursi kohta:

Dr Eero Merilind

SA Eesti Tervise Fond juhatuse esimees

+ 372  51 12 901

eero.merilind@ehf.ee