Tervishoiusüsteemis on 3 suurt komponenti – tervishoiuteenused, ravimid ja töövõimetushüvitised. Nagu kolmnurk – kui kusagil nurga suurust (rahastust) suurendame, seda väiksemaks teised nurgad lähevad. Isegi kui raha juurde panna, siis põhimõte jääb ikka samaks.
Kuidas leida tasakaal?
- Haiglareform – (Haiglavõrgu arendukava 2040) – on kirjas, missuguseid haiglad on mõistlik üleval pidada ja mis oleks vaja reorganiseerida
- Tugev esmatasandi arstiabi – hoiab inimesed terved ja vähendab haigla vajadust.
- Rohkem personali, IT süsteemid, eneseabistamise internetinõustamine ja videokonsultatsioonid – aitavad välja selgitada arstiabi saamise kiiruse.
- Ravimid – uued ravimid ning süsteemid, mis kompenseerivad haiguse ravi vastavalt haigusele ning nn “rohelise kaardi” süsteem ravimisoodustuse määramisel (astmeline kompenseerimine – nt +1000 EUR aastas edasi kõik ravimid tasuta)
- Haigushüvitiste kord üle vaadata ning siduda tööandja ja isikliku rahastamise süsteemid nii, et inimene saaks kiiresti terveks ja tööle tagasi.
Kuidas leida süsteemi raha juurde – sellest juba mõnel järgmisel korral.
Teemaarenduseks andis inspiratsiooni – Mart Vain: kas ütleme Eesti patsiendile ausalt ära, et nüüdisaegne ravi jääb lähiajal kättesaamatuks?